Danish Foundation Models - Vi styrker det danske sprog i den digitale tidsalder
Danish Foundation Models (DFM) arbejder med maskinlæring og Natural Language Processing (NLP) med særligt fokus på dansk. Projektet er en del af regeringens strategiske AI-indsats.
Vores mål er at udvikle, vedligeholde og give åben adgang til store danske sprogmodeller. Med DFM ønsker vi at fremme innovation og sikre, at sprogteknologi er tilgængelig og inkluderende for alle.
Det danske samfund har brug for transparente danske sprogmodeller til at løse opgaver, hvor forståelse for danske normer og værdier og det danske sprog er vigtigt. Sådanne sprogmodeller kan fx bruges til at udvikle brugervenlige chatbots. Der skal etableres en sikker platform til udvikling og træning af sprogmodeller.
Indsatsen drives i regi af Danish Foundations Models – et samarbejde mellem Aarhus Universitet, Syddansk Universitet, Københavns Universitet og Alexandra Instituttet. Se Strategisk indsats for kunstig intelligens (2024), indsats 3.
Modellerne vil blive frit tilgængelige for bl.a. virksomheder og myndigheder, som får mulighed for at anvende og videreudvikle danske sprogmodeller.
Center for Sprogteknologi bidrager i projektet særligt inden for evaluering og benchmarking af danske sprogmodeller, samt inden for posttræning fx i form af kulturel tilpasning af sprogmodeller til det danske samfund.
- Center for Humanities Computing, Aarhus Universitet
- Center for Grundtvig Studier, Aarhus Universitet
- Datalogisk Institut, Københavns Universitet
- Institut for Matetik og Datalogi, Syddansk Universitet
- Alexandra Instituttet
Forskere
| Navn | Titel | Telefon | |
|---|---|---|---|
| Basirat, Ali | Lektor | +4535325590 | |
| Norman, Nathalie Carmen Hau | Ph.d.-stipendiat | +4535331047 | |
| Pedersen, Bolette Sandford | Professor, viceinstitutleder | +4535329078 |
Støttet af
Projektperiode: 2024-2027
PI: Bolette Pedersen
Samarbejde
Projektet er en del af Danish Foundation Models.

